Co nám květ vlčího máku připomíná?

O Britech se právem říká, že mají ukázkový vztah k válečným veteránům. Panuje zde trvalá snaha udržet vysoké povědomí o válečných konfliktech bez snahy válku glorifikovat. Najdete tu mnoho válečných muzeí, vydávají se knihy a konají se akce, na kterých váleční veteráni vypráví své příběhy. V roce 2014 se u londýnského Toweru ,,vysadilo” 888 246 keramických květů vlčích máků – za každého vojáka z Británie nebo kolonií, který padl v prvním světové válce, jeden vlčí mák.

Blood-Swept-Lands-And-Seas-Of-Red-At-The-Tower-Of-London

Proč vlčí mák?

Červené květy v době první světové války pokrývaly hroby padlých na západní frontě. O symboliku se nevědomě zasloužil lékař John McCrae, který psal poezii, aby zmírnil své bolesti a útrapy při zranění vojáků a svých přátel. Jeho nejslavnější báseň Na polích ve Flandrech byla publikována časopisem Punch v roce 1915 a díky tomu se dostala do široké veřejnosti. Připnutím symbolického květu si lidé připomínají hrdinství vojáků a vzdávají jim úctu.

20171108-DSC_0279

Pro mě velmi příjemným překvapením bylo objevení kašny na památku československých parašutistů. A kde si tuto kašnu můžete prohlédnout? V Jephson Garden, jenž leží v malém městečku Leamington Spa kousek od města Coventry (zde zase najdete spojitost s Lidicemi a Ležáky). Občas jsem se sama divila, jak se české a britské dějiny prolínají.

20160709-_DSC0977

Ale proč o tom vlastně píšu?

11. listopadu se slaví Den válečných veteránů a symbolem tohoto dne je květ vlčího máku, jenž vetknutý do klopy vyjadřuje úctu a vzpomínky na bývalé vojáky. 10 a 11. listopadu se na veřejnosti objeví dobrovolníci, u kterých si můžete květ pořídit. Výtěžek půjde na nahrávání dalších vzpomínek válečných veteránů pro Paměť národa.

Rádi bychom kampaní všem československým válečným veteránům poděkovali, vyjádřili úctu a zároveň – s pomocí veřejnosti – přispěli k tomu, abychom mohli pro archiv Paměť národa zaznamenat vzpomínky těch, kteří ještě ve sbírce nejsou. Dokud je čas.”                     
 (zdroj textu)

Možná si říkáte, proč bych měl přispívat na nějaké nahrávání? Má to vůbec smysl? Už přispívám jinam…

Zcela chápu, když už podporujete organizaci, která vám je bližší nebo si říkáte, že už toho je tolik a že nevíte, kam přispívat a komu důvěřovat. V Ústí nad Labem snad každý den potkávám  lidi, kteří vybírají na útulky, postižené lidi, domovy důchodců… Málokdy přispěji. Podporuji však Pomocné tlapky, jelikož z vlastní zkušenosti vím, že pes se může stát členem rodiny, skvělým společníkem a nenahraditelným pomocníkem. Bude vás mít rád, i když budete chtít po něm stokrát jednu věc. Proč tedy nepodpořit organizaci, která se zabývá výcvikem psů a následně je předává lidem, kteří je potřebují. Je mi to blízké a vidím v tom smysl, tak stejně jako vidím ve společnosti Post Bellum, která dokumentuje příběhy, na které by se možná zapomnělo.

20171108-IMG_1712

Když jsem se procházela už tak trochu znuděně v Jephson Garden, všimla jsem si již výše zmíněné kašny, vedle které je i památná deska obklopená věnci s českými a slovenskými vlajkami. Nechtěla jsem tomu věřit. U Folkestonu zase uvidíte seznam československých letců. Stará generace nezapomíná, ale co bude dál s příchodem nové generace?

Je na nás,
aby se na jejich příběhy
nikdy nezapomnělo.

Nikdy nevíte, co se může stát a pro koho bude vyprávění důležité. Rychle se zapomíná. Už kolik studentů neví, co se stalo 17. listopadu a proč zrovna tohle datum? Čas plyne a záleží jen na nás, co se budeme snažit zachovávat a předávat dál. Já osobně si více odnesla z vyprávění jiných než z učebnice dějepisu. V tomhle ale musím velmi poděkovat mému učiteli dějepisu na základní škole, jenž historii vyprávěl jak ,,pohádku”. V deváté třídě nám zadal úkol, kdy jsme museli vyhledat osobu, která převypráví příběh nebo popíše situaci před rokem 1989. Nic lepšího udělat nemohl. Děda mi vyprávěl o svém životě a vzpomněl si na událost, kdy ruské tanky zabloudily k nim do vesnice. Ve třídě jsem si poslechla například o spolužákovo tetě, která si prošla koncentračním táborem a nebo o neúspěšné emigraci rodiny. Všechny příběhy nám přiblížily dobu a my si udělali nějakou představu.

Věřím v sílu příběhů a chci, aby je slyšely i mé děti a vnoučata. K čemu by vlastně byly všechny zážitky, utrpení, vítězství a vtipné historky, které by se nevyprávěly dále?

20171108-DSC_0289

Pokud vás zajímá více informací, tak vše najdete zde:

http://denveteranu.pametnaroda.cz/

https://www.postbellum.cz/

http://www.pametnaroda.cz/

2 thoughts on “Co nám květ vlčího máku připomíná?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s